Powiększ wielkość tekstu Pomniejsz wielkość tekstu Zastosuj kontrast

Internet

Internet

Sprzęt niezbędny do odbioru usługi Internetu
Do korzystania z internetu niezbędny jest modem kablowy wyposażony w wyjście ethernet (RJ-45) oraz USB. Komputer lub urządzenie sieciowe posiadające kartę sieciową lub wejście WAN
W przypadku łączenia przez port USB: system operacyjny z rodziny MS Windows 32bit – nie starszy niż Windows 98SE lub Linux
Sposób podłączenia - Modem należy podłączyć kablem koncentrycznym zakończonym złączem typu F z jednej strony do gniazdka abonenckiego opisanego jako DATA, INTERNET lub DANE, z drugiej do modemu do wtyku opisanego CABLE

 

Sposoby podłączenia komputera lub dodatkowego urządzenia sieciowego klienta do modemu kablowego:

kabel sieciowy - przewód zakończony wtyczką RJ45, 8 żyłowy Cat 5e wpięty do modemu do gniazda Ethernet oraz do komputera do karty sieciowej.
Konieczne zarejestrowanie MAC adresu karty sieciowej
USB - przewód USB, konieczna instalacja sterownika (brak wsparcia dla komputerów Apple, systemów operacyjnych 64bitowych, oraz starszych niż Windows 98 SE) Konieczna rejestracja MAC adresu USB.
UWAGA: Echostar nie rekomenduje podłączania usług internetowych do komputera przez port USB.
Router – dodatkowe urządzenie klienta łączone z modemem poprzez kabel sieciowy, z komputerem przez WiFi lub kablem sieciowym, rejestrowany jest tylko 1 MAC adres (WAN MAC routera)
Access Point (AP) - z modemem połączony kablem sieciowym, z komputerem przez WiFi - konieczna rejestracja wszystkich interfejsów sieciowych korzystających z AP
Switch/Hub - z modemem oraz z komputerami połączony kablem sieciowym, podobnie jak przy AP konieczna rejestracja wszystkich interfejsów sieciowych korzystających z tego typu połączenia.

 

Osiągane prędkości Internetu

Urządzenie WiFi, czy router WiFi będący własnością klientów, samo w sobie nie ogranicza prędkości usługi internetowej.
Na prędkość internetu osiąganą na komputerze podłączonego drogą radiową mają wpływ takie czynniki jak: zakłócenia (zagłuszenia) transmisji przez inne nadajniki pracujące w tym samym zakresie częstotliwości, odległość od nadajnika i przeszkody na drodze pomiędzy urządzeniem WiFi a komputerem, szyfrowanie transmisji.
Dlatego testując prędkość łącza internetowego np. na stronie www.speedtest.net daje się zauważyć różnice w wynikach pomiędzy łączem realizowanym drogą radiową, a łączem zestawionym za pomocą kabla.
Dlatego przy testowaniu prędkości łącza rekomendujemy kablowe połączenie komputera z urządzeniem abonenckim.
Czy prędkość jest gwarantowana?
Prędkość nie jest gwarantowana. Sieć Echostar oferuje łącza umożliwiające osiąganie pewnych maksymalnych prędkości w zależności od wybranego pakietu internetowego. Łącza gwarantujące prędkość (tzw. łącza z CIR) są łączami przeznaczonymi do zastosowań profesjonalnych, a ich koszt jest kilkunastokrotnie wyższy niż łączy przeznaczonych do użytku domowego.

 

Minimalne wymagania techniczne dla sprzętu Użytkownika

Każdy komputer zakupiony w ciągu ostatnich dwóch lat powinien bez problemu obsługiwać dostęp do Internetu w sieci Echostar. Wystarczy dowolny komputer z przeglądarką stron WWW i programem do obsługi poczty elektronicznej, ale wówczas nie zostaną wykorzystane w pełni parametry łącza internetowego oraz sama zawartość Sieci.
Zalecamy zatem, by komputer był wyposażony co najmniej w procesor klasy PIII 733 MHZ, pamięć RAM 512 MB oraz system operacyjny Windows 2000 bądź XP. Zalecane jest też posiadanie karty sieciowej. Dzięki karcie sieciowej unika się części problemów ze sterownikami, które występują w przypadku połączenia USB.

 

Adres IP (Internet Protocol)

Adresy IP dzielone są na dwa rodzaje:

- Adres Dynamiczny:


Adres IP w sieci Echostar w ramach wykupionego abonamentu jest adresem przydzielanym dynamicznie (adres zmienny). Adres przydzielany jest przez serwer DHCP. Dzierżawa adresu IP trwa określony czas. Po jej wygaśnięciu adres IP może ulec zmianie. Przydzielane adresy są adresami publicznymi lub prywatnymi.
Adres IP przydzielany jest zarówno do zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych hostów (urządzeń). W przypadku podłączenia niezarejestrowanego urządzenia IP przydzielane jest z puli adresów prywatnych. Na tym adresie możliwe jest tylko otwarcie strony rejestracji hosta.

- Adres Stały:

Stały adres IP gwarantuje przydzielanie przez  Echostar niezmiennego adresu IP dla hosta którego mac adres  zgłosił Abonent . Operator zastrzega sobie prawo do zmiany stałego adresu IP w trakcie trwania umowy.   W przypadku konieczności zmiany adresacji IP w sieci Echostar, operator zawiadamia o tej zmianie i podaje nowy adres IP na minimum 10 dni roboczych przed wprowadzeniem w sieci nowych ustawień.
Usługa Stałego IP jest dodatkowo płatna zgodnie z obowiązującym cennikiem usługi. 

Informujemy, iż udostępnianie w sieciach peer-to-peer filmów, muzyki i innych materiałów chronionych ustawą o ochronie praw autorskich jest monitorowane przez organizacje powołane do ochrony tych praw. Wszelkie działania w sieci Internet Użytkownik podejmuje na własną odpowiedzialność. Echostar nie ponosi odpowiedzialności finansowej, cywilnej lub karnej za działania Użytkownika w sieci Internet oraz jego skutki.